Zarówno zdrowy rozsądek, jak i przepisy budowlane wymagają od projektantów i wykonawców różnego rodzaju przedsięwzięć budowlanych wykorzystywania materiałów ogniotrwałych na każdym etapie działań. Jako pierwsi swoją pracę muszą rozpocząć projektanci, którzy to oprócz ścieżek i ciągów ewakuacyjnych ochrony przeciwpożarowej muszą uwzględnić zastosowanie wspomnianych wyżej materiałów ogniotrwałych w swojej pracy.

Najważniejsza część jednak czeka osoby, które zajmują się zamówieniem materiałów budowlanych i wykonawców budowy. Wszakże od tego, w jaki sposób zorganizują i zamontują oni materiały ogniotrwałe w budynku zależy wytrzymałość i odporność w razie najgorszego zdarzenia, a mianowicie pożaru.
Dbałość o zastosowanie tych materiałów dotyczy niemalże każdego aspektu i elementu budowy domu. Obecnie najważniejsze jest stosowanie ognioodpornych dociepleń i izolacji takich części jak chociażby ciągi wentylacyjne. W końcu to właśnie wentylacją i szybami kominowymi odbywa się największy przepływ powietrza i gazów, a co za tym idzie naprawdę trudne staje się odpowiednie ich zabezpieczenie.
Szczególnie w budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej materiały ogniotrwałe muszą być wykorzystywane w drzwiach i grodziach. Dzieje się tak z tego powodu, iż rozprzestrzenienie się ognia na dużej powierzchni budynku może doprowadzić nawet do zawalenia całej konstrukcji, a w nawet mniej skrajnych przypadkach to po prostu coś, co daje gigantyczne straty materialne i zagrożenie dla większości ludzi. Dlatego też każdy z obecnie stosowanych elementów budowy domu lub innego obiektu musi przechodzić odpowiednie certyfikacje i nadawane są im stosowne certyfikaty.
Wykorzystanie w budowie materiałów, które nie spełniają tych norm skutkuje brakiem odbioru lub nawet nakazem rozebrania budynku pod rygorem odpowiedzialności karnej za ewentualne szkody. Jak zatem widać, odpowiedni projekt i wykorzystanie najlepszych dostępnych materiałów budowlanych to w obecnych czasach już nie fanaberia, to wymóg zdrowego rozsądku i przepisów bezpieczeństwa.