Czy powinno się podkładać poduszkę pod głowę niemowlaka? To pytanie stawiają nie tylko rodzice, ale także specjaliści – logopedzi, neurolodzy, gastrolodzy. Racje, które przemawiają za podkładaniem poduszki, są dość oczywiste – zwiększa ona komfort snu, a tym samym przyspiesza zasypianie, ponadto chroni przed upadkami, podnosi główkę dziecka, dzięki czemu widzi ono lepiej otaczający je świat.

Z drugiej strony pościel dla niemowlaka, która obejmuje poduszkę, a zwłaszcza pościel źle dobrana może wpłynąć negatywnie na rozwój ciała. Dziecko – w pierwszych etapach swojego życia – powinno leżeć raczej na powierzchni płaskiej, natomiast poduszka to uniemożliwia. Do tego leżenie wyłącznie na plecach rozluźnia i chroni przed asymetrią. Nie oznacza to jednak oczywiście, że poduszka jest zbędna, wręcz przeciwnie – poza wspomnianymi wyżej zaletami, może też np. chronić przed zachłyśnięciem się wymiotami, z którymi wiele dzieci ma problemu, i ogólnie – również może zapewniać bezpieczeństwo.

Jak więc widać, trudno zdecydować, czy pościel dla niemowląt powinna obejmować poduszkę czy nie. Najlepszym kryterium jest tu tak naprawdę komfort samego dziecka. Warto zobaczyć, czy preferuje ono spanie na poduszce czy bez.

W końcu najważniejszy jest tu sam sen i naszym zadaniem, jako rodziców, jest sprawienie, aby ów sen był możliwie najbardziej komfortowy. W razie wątpliwości warto skonsultować się też z pediatrą, który pomoże wybrać możliwie najlepszy produkt – bezpieczny, niski, komfortowy, z zabezpieczeniami chroniącymi przed uduszeniem i delikatny dla skóry.