Oczekując na przyjście na świat swojego potomstwa zdajemy sobie sprawę, jak wiele w życiu się zmieni. Od teraz zawsze będzie o jedną osobę w rodzinie więcej, o którą trzeba dbać i pielęgnować, aby wyrosła zdrowa i odpowiedzialna.

Rodzice często nie mogą się doczekać porodu, pierwszych dni z dzieckiem, jego pierwszych słów, pierwszych kroków, pierwszego dnia w szkole. Te wszystkie rzeczy „pierwsze” wywołują w człowieku dużo emocji. Jest tak, dlatego że są to rzeczy nowe, widoczne postępy dziecka w jego rozwoju i wielka radość z tego, że staje się coraz bardziej samodzielne, dzięki czemu może bardziej wyrażać siebie i dać się poznać rodzicom. Bo przecież rodzice mimo tego, że są rodzicami nie zawsze od razu wiedzą wszystko o swoim maluszku.

W czasie oczekiwania na poród, kiedy wszystko przebiega dobrze, często zastanawiają się jak dziecko będzie wyglądać. Oczywiście, mama robiąc badanie USG, często dostaje zdjęcia rozwijającego się życia. Z racji, że prawie każdy aparat USG jest już na dość wysokim poziomie, można założyć, że to pierwsze zdjęcia pociechy. Może jest czarno białe i niezbyt precyzyjne, ale wciąż to moment kiedy po raz pierwszy rodzice je zobaczą. Takie zdjęcie jednak nie zdradzi koloru włosów czy oczu – a to sprawa, która bardzo ciekawi rodziców, dlatego że te czynniki mocno wpływają na późniejsze komentarze „wymalowana mama/tata”.

Pierwsze dziecko to największa niewiadoma i największa zmiana całego życia, jednak często wyczekiwana z niecierpliwością (chociaż powinno być tak zawsze – niestety sytuacje w życiu są różne).