PRZYGOTOWANIE DO KREMACJI
Należy wiedzieć, że usługa pogrzebowa, którą jest kremacja, wymaga zachowania takich samych procedur jak przy tradycyjnym pochówku w trumnie. Najważniejsze jest, aby zakład kremacyjny otrzymał od rodziny osoby zmarłej pisemną zgodę na kremację oraz akt zgonu. Następnie wyznacza on datę i godzinę kremacji. Ciało należy odpowiednio przygotować do skremowania, czyli wykonać konieczne zabiegi pielęgnacyjne (mycie, czesanie) oraz ubrać osobę zmarłą. Następnie kremacje zwłok Kraków kładą ciało w odpowiedniej (najczęściej drewnianej) trumnie kremacyjnej, która nie jest wyposażona w żadne elementy metalowe, ani nie była lakierowana (wymaga tego bezpieczeństwo). Bliscy zmarłego wybierają także rodzaj urny, w której umieszczone będą jego prochy, do wyboru mają zazwyczaj urny drewniane, ceramiczne, kamienne.
KREMACJA
Wcześniej przygotowane ciało przewozi się do krematorium i poddaje spaleniu. Jego czas trwania to zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Temperatura w piecu kremacyjnym to około od ośmiuset do tysiąca stopni Celsiusza. Cały proces musi być koniecznie nadzorowany przez wykwalifikowanego pracownika zakładu. Następnie szczątki zostają schłodzone zimnym powietrzem i rozdrobnione przy pomocy klemulatora. Po tym procesie następuje przesypanie prochów do woreczka, który umieszcza się w urnie wraz z danymi zmarłego. Po zakończeniu procedury wydawane jest tak zwane świadectwo kremacji.
DWUETAPOWOŚĆ CEREMONII POGRZEBOWEJ
Często przy kremacji można wyróżnić dwa etapy ceremonii pogrzebowej: przed i po spopieleniu zwłok. Pierwszy etap polega na pożegnaniu się rodziny i bliskich ze zmarłym przed kremacją jego ciała. Mogą oni również wspominać go podczas trwania kremacji w specjalnej sali. Drugi etap to pogrzeb, podczas którego urna umieszczana jest w kolumbarium lub grobie.