Kremacja to jedna z dozwolonych przez polskie prawo form pochówku zmarłych, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Polega ona na spopieleniu ciała zmarłego. Jak wygląda przygotowanie do procedury, sam jego przebieg oraz na jakie etapy dzieli się pochówek?

PRZYGOTOWANIE DO KREMACJI

Należy wiedzieć, że usługa pogrzebowa, którą jest kremacja, wymaga zachowania takich samych procedur jak przy tradycyjnym pochówku w trumnie. Najważniejsze jest, aby zakład kremacyjny otrzymał od rodziny osoby zmarłej pisemną zgodę na kremację oraz akt zgonu. Następnie wyznacza on datę i godzinę kremacji. Ciało należy odpowiednio przygotować do skremowania, czyli wykonać konieczne zabiegi pielęgnacyjne (mycie, czesanie) oraz ubrać osobę zmarłą. Następnie kremacje zwłok Kraków kładą ciało w odpowiedniej (najczęściej drewnianej) trumnie kremacyjnej, która nie jest wyposażona w żadne elementy metalowe, ani nie była lakierowana (wymaga tego bezpieczeństwo). Bliscy zmarłego wybierają także rodzaj urny, w której umieszczone będą jego prochy, do wyboru mają zazwyczaj urny drewniane, ceramiczne, kamienne.

KREMACJA

Wcześniej przygotowane ciało przewozi się do krematorium i poddaje spaleniu. Jego czas trwania to zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Temperatura w piecu kremacyjnym to około od ośmiuset do tysiąca stopni Celsiusza. Cały proces musi być koniecznie nadzorowany przez wykwalifikowanego pracownika zakładu. Następnie szczątki zostają schłodzone zimnym powietrzem i rozdrobnione przy pomocy klemulatora. Po tym procesie następuje przesypanie prochów do woreczka, który umieszcza się w urnie wraz z danymi zmarłego. Po zakończeniu procedury wydawane jest tak zwane świadectwo kremacji.

DWUETAPOWOŚĆ CEREMONII POGRZEBOWEJ

Często przy kremacji można wyróżnić dwa etapy ceremonii pogrzebowej: przed i po spopieleniu zwłok. Pierwszy etap polega na pożegnaniu się rodziny i bliskich ze zmarłym przed kremacją jego ciała. Mogą oni również wspominać go podczas trwania kremacji w specjalnej sali. Drugi etap to pogrzeb, podczas którego urna umieszczana jest w kolumbarium lub grobie.