Każdy z nas przynajmniej choć raz w życiu zastanawiał się, jak zostały postawione wszystkie budowle na świecie. W dzisiejszych czasach z postępem technicznym już nikogo to nie dziwi, ale warto zastanowić się choć przez chwilę jak robili to ludzie w czasach starożytnych.

Otóż budowanie świątyń i innych obiektów kultu stanowiło pracochłonny, ale także dokładny proces, nie można było pozwolić sobie na jakiekolwiek niedogodności a wszystko było dokładnie planowane.

Obecnie budownictwo to niezwykle ważna ale i odpowiedzialna działalność w której uczestniczy człowiek. Powstaje coraz to więcej kierunków studiów, na których możemy zgłębić naszą wiedzę na temat inżynierii. Przede wszystkim jest to wiedza praktyczna, która może nam się oczywiście przydać w przyszłym życiu, dzięki temu do prostych rzeczy nie będziemy musieli wzywać odpowiednich fachowców tylko będzie mogli wykonać coś sami. Proste budownictwo będziemy mogli wykorzystać u siebie w domu, czy też na działce.

Jeżeli chodzi o inżynierie lądową jej ważnym elementem jest geotechnika. Geotechnika jak możemy wywnioskować będzie zajmowała się badaniem właściwości gruntów. Dzięki temu możemy stwierdzić czy dany kawałek ziemi nadaje się do użytkowania przez człowieka, położeniem fundamentów pod budowę domu. Przede wszystkim taka wiedza daje nam możliwość zabezpieczenia innych przed niekorzystnymi uwarunkowaniami natury.

W krajach zagrożonych trzęsieniem ziemi znajomość geotechniki bardzo się przydaje i może uratować wiele ludzkich żyć. Taka wiedza w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna i ważna.